Czym się wyróżnia profesjonalne repliki dokumentów - porady dla początkujących
Czym się wyróżnia profesjonalne repliki dokumentów - porady dla początkujących
Blog Article
Rynek dokumentów kolekcjonerskich w tym roku jest bardzo dynamiczny. Jakość najlepszych dokumentów kolekcjonerskich osiągnął poziom mistrzowski. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku sprzedają produkty dobrej jakości. Jak zatem rozpoznać naprawdę dobrej jakości dokument kolekcjonerski?
Poliwęglan to specjalny sprytny plastik, który jest mega trwały. Poliwęglan wydaje unikalny, metalowy dźwięk, którego nie zauważymy w sytuacji tanich dokumentów wyprodukowanych z PCV. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest twardszy od zwykłego PCV, ciężej się odkształca, słabiej podatny na zimno.
Ta technika sprawia, że dane są składnikiem struktury dokumentu, a nie tylko wydrukiem na jego powierzchni. Produkty zrobione z PCV są mniej kosztowne, ale ich jakość jest dużo niższa.
prawo jazdy kolekcjonerskie
Jak przesuniecie palcem po powierzchni dokumentu - jak wyczuwasz delikatne nierówności w miejscach gdzie są dane, to zapewne mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Co więcej, pod odpowiednim kątem grawerowane elementy mają przeważnie subtelnie srebrny połysk, który jest niemożliwy do zdobycia przy użyciu standardowego druku. Nadruk UV to specjalny bajer, który dostrzegasz tylko pod lampą UV. Aby zweryfikować obecność nadruku UV, niezbędna będzie odpowiednia lampka ultrafioletowa (tzw. "black light").
Następna istotna rzecz! Czasem te wirtualne rzeczy zawierają funkcje których nie mają oryginały. Solidny dowód kolekcjonerski powinien posiadać: Elementy tłoczone (np. tarka na miniaturze zdjęcia). Do głównych zabezpieczeń tego typu zaliczamy: Farba OVI (Optically Variable Ink) - zmienia kolor w funkcji od kąta widzenia. Najlepsze modele mają również atrapy chipów RFID, które w prawdziwych paszportach mają dane osobowe. Barwy i poziom druku to elementy, na które warto poświęcić szczególną koncentrację. Jak wspomniano w analizie firm oferujących dokumenty kolekcjonerskie, pewne produkty jawią się na "wyblakłe" - to znak ostrzegawczy świadczący na słabą poziom wytworzenia.
Szczególny element w polskim prawie jazdy (kolekcjonerskim także!), jaki daje efekt trójwymiarowości. Bardzo ciekawa rzecz i wymagająca do sfałszowania! Wielość propozycji sprawia, że wybór odpowiedniego produktu może stanowić nie lada problemem. Detale często mówią bardziej niż opis na stronie. Zbyt lekkie lub zbyt cienkie dokumenty to sygnał, że producent oszczędzał na surowcu.
Ostatnią, ale nie gorzej istotną cechą najwyższej jakości dokumentów kolekcjonerskich, jest opcja ich kontroli przed zakupem. Warto odczekać dzień dłużej, ale otrzymać fotografie ukończonego dokumentu, nim zostanie dostarczony. Stwierdzenie wysokiej jakości dokumentu kolekcjonerskiego nie jest trudne, jeśli wiesz, na co kierować uwagę. Warto kupić pojedynczy, ale porządny dokument, aniżeli parę słabej kategorii.